Obecné zastupiteľstvo v Letanovciach v súlade § 11 ods. 4 písm. k) v spojení s §12 ods. 11 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov vydáva tento:
Rokovací poriadok
Obecného zastupiteľstva v Letanovciach (ďalej len OZ)
Čl. 1
Úvodné ustanovenia
-
Rokovací poriadok upravuje pravidlá a podmienky rokovania OZ, spôsob prípravy a priebehu zasadnutia OZ, frekvenciu konania jednotlivých zasadnutí OZ, uznášania sa a prijímania uznesení, všeobecne záväzných nariadení a ostatných rozhodnutí, spôsob kreovania orgánov a spôsob kontroly samosprávnych činností v Obci Letanovce.
-
O otázkach neupravených týmto rokovacím poriadkom rozhoduje OZ v súlade so zákonom č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“).
Čl. 2
Základné úlohy a kompetencie obecného zastupiteľstva
-
Do pôsobnosti OZ patria vyhradené kompetencie v zmysle § 11 ods. 4 zák. Č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, podľa osobitných zákonov a Štatútu obce Letanovce, podľa schválených interných predpisov obce a všeobecne záväzných nariadení obce (VZN).
-
OZ si môže vyhradiť rozhodovanie o akejkoľvek ďalšej otázke života a rozvoja obce, pokiaľ má charakter zásadnej a základnej otázky týkajúcej sa života obce.
-
OZ môže ukladať úlohy len tým subjektom, voči ktorým má riadiace postavenie určené zákonom o obecnom zriadení, štatútom obce, nariadeniami a ostatnými internými predpismi obce.
Čl. 3
Ustanovujúce zasadnutie obecného zastupiteľstva
-
Ustanovujúce zasadnutie OZ po voľbách zvolá doterajší starosta obce najneskôr do 30 dní od vykonania volieb. Ak starosta nezvolá ustanovujúce zasadnutie obecného zastupiteľstva, zasadnutie obecného zastupiteľstva sa uskutoční 30. pracovný deň od vykonania volieb. Ak starosta nie je prítomný alebo odmietne viesť takto zvolané zasadnutie obecného zastupiteľstva, vedie ho doterajší zástupca starostu; ak nie je prítomný alebo odmietne viesť zasadnutie obecného zastupiteľstva, vedie ho iný poslanec poverený obecným zastupiteľstvom.
-
Zasadnutie OZ organizačne a technicky zabezpečuje Obecný úrad v Letanovciach.
-
OZ zasadá v obci, v ktorej bolo zvolené.
-
Pred ustanovujúcim zasadnutím OZ hrá štátna hymna.
-
Ustanovujúce zasadnutie otvorí a až do zloženia sľubu nového starostu vedie doterajší starosta obce.
-
Po otvorení OZ predseda volebnej komisie alebo ním poverený člen volebnej komisie informuje o výsledkoch volieb do orgánov samosprávy obcí a odovzdá novozvoleným poslancom a starostovi osvedčenia o zvolení. Zložením sľubu sa novozvolený starosta obce ujíma vedenia OZ. Novozvolení poslanci OZ skladajú sľub poslanca v súlade s § 26 zák. Č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov. Odmietnutím sľubu alebo zložením sľubu s výhradou mandát poslanca zaniká. Poslanec, ktorý sa nemôže zúčastniť na ustanovujúcom zasadnutí OZ skladá sľub na zasadnutí, ktorého sa zúčastní po prvý raz.
-
Novozvolený starosta predloží na schválenie program ustanovujúceho OZ, ktorý je zameraný na ustanovenie všetkých orgánov potrebných k riadnemu fungovaniu samosprávy v príslušnom volebnom období.
-
Starosta môže predložiť návrh na ustanovenie všetkých orgánov potrebných na riadne fungovanie samosprávy v príslušnom volebnom období aj na ďalšom rokovaní OZ. V zmysle schváleného programu sa hlasovaním uskutočnia voľby predsedov a členov komisií OZ. Navrhovaní kandidáti sú volení s prihliadnutím na zastúpenie politických strán a hnutí v OZ. Návrh kandidátov na voľby predsedov komisií a návrh kandidátov na členov komisií OZ predkladá starosta.
-
Novozvolený starosta oznámi obecnému zastupiteľstvu do 60 dní odo dňa zloženia sľubu starostu meno a priezvisko poslanca, ktorého poveril zastupovaním starostu (zástupcu starostu) s vymedzením jeho funkčného obdobia a rozsahu jeho poverenia.
-
Pre ďalší priebeh ustanovujúceho OZ sa primerane použijú ustanovenia tohto rokovacieho poriadku.
-
Na slávnostnom zasadnutí OZ môže starosta alebo OZ poverený poslanec používať insígnie.
Čl. 4
Zástupca starostu
-
Starostu zastupuje zástupca starostu, ktorého spravidla na celé funkčné obdobie poverí zastupovaním starosta do 60 dní od zloženia sľubu starostu . Ak starosta takto neurobí, zástupcu starostu zvolí OZ. Zástupcom starostu môže byť len poslanec OZ. Starosta môže zástupcu starostu kedykoľvek odvolať. Ak starosta odvolá zástupcu starostu, poverí zastupovaním ďalšieho poslanca OZ do 60 dní od jeho odvolania.
-
Zástupca starostu zastupuje starostu v rozsahu určenom starostom v písomnom poverení.
-
Ak zanikne mandát starostu pred uplynutím funkčného obdobia, plní úlohy starostu v plnom rozsahu zástupca starostu. Jeho mandát na zastupovanie sa skončí zložením sľubu novozvoleného starostu.
Čl. 5
Zvolávanie zasadnutí obecného zastupiteľstva
-
OZ zasadá podľa potreby, najmenej však raz za tri mesiace a zvoláva ho starosta. Ak zasadnutie OZ nezvolá starosta, zvolá ho zástupca starostu, alebo iný poslanec poverený OZ. Ak starosta nie je prítomný, alebo odmietne viesť takto zvolané OZ, vedie ho ten, kto zvolal OZ.
-
Ak požiada o zvolanie zasadnutia OZ aspoň 1/3 poslancov, starosta zvolá zasadnutie OZ tak, aby sa uskutočnilo do 15 dní od doručenia žiadosti na jeho konanie. Ak starosta nezvolá zasadnutie OZ v tejto lehote, zasadnutie OZ sa uskutoční 15. pracovný deň od doručenia žiadosti na jeho konanie. Ak starosta nie je prítomný na zasadnutí OZ, alebo odmietne viesť takto zvolané zasadnutie OZ, vedie ho zástupca starostu, ak nie je prítomný ani zástupca starostu, alebo ak aj zástupca starostu odmietne viesť zasadnutie OZ, vedie ho iný poslanec, poverený OZ.
-
Zasadnutia OZ sú zásadne verejné. OZ vyhlási zasadnutie za neverejné, ak predmetom zasadnutia sú informácie, alebo veci chránené podľa osobitných zákonov, to neplatí ak je predmetom zasadnutia OZ:
- použitie verejných prostriedkov na platy, odmeny a iné záležitosti spojené s výkonom funkcie orgánov obce, členov orgánov obce, zamestnancov obce, alebo osôb, ktoré vykonávajú za odplatu činnosť obce,
- nakladanie s majetkom obce, najmä prevod vlastníctva k majetku vo vlastníctve obce, nadobudnutie majetku do vlastníctva obce, alebo prenechanie majetku obce do užívania iným osobám.
-
OZ zasadá na území obce Letanovce, spravidla v priestoroch obecného úradu – rokovacej miestnosti.
Čl. 6
Program zasadnutia obecného zastupiteľstva
-
Návrh programu zasadnutia OZ sa zverejňuje na úradnej tabuli a na web sídle obce aspoň 3 dni pred zasadnutím OZ.
-
Návrh programu jednotlivých zasadnutí predkladá starosta podľa obsahového zamerania zasadnutia OZ, vlastného uváženia, doporučení komisií a návrhov poslancov. Návrhy na zaradenie do programu zasadnutia OZ je potrebné doručiť starostovi najmenej 5 dní pred plánovaným zasadnutím OZ.
-
Najprv sa hlasuje o bodoch Návrhu programu, ktorý bol zverejnený na úradnej tabuli a na web sídle obce nadpolovičnou väčšinou prítomných poslancov na úvod zasadnutia OZ. Na zmenu Návrhu programu zasadnutia OZ (zmena poradia jednotlivých bodov programu, vypustenie alebo doplnenie bodov programu) je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.
-
Medzi obvyklé body zasadnutia OZ patria:
- schválenie programu zasadnutia,
- určenie potrebných orgánov zasadnutia - zapisovateľky, overovateľov zápisnice, návrhovej komisie,
- kontrola plnenia uznesení,
- interpelácie poslancov,
- schválenie uznesení z rokovania OZ.
Čl. 7
Príprava zasadnutia obecného zastupiteľstva
-
Prípravu materiálov a odborných podkladov na zasadnutia OZ zabezpečuje starosta so zamestnancami obce, s poslancami OZ, s HK obce, a to v dostatočnom čase vyžadujúcom si ich prípravu. Starosta určí:
- miesto, čas a program zasadnutia,
- spôsob prípravy materiálov a zodpovednosť za ich vypracovanie prípadne vyžiadanie stanoviska, alebo odbornej správy od príslušného orgánu, alebo organizácie.
-
Materiály určené na zasadnutie OZ sa vypracúvajú vecne a časovo tak, aby umožnili prijať podľa povahy veci uznesenia OZ resp. nariadenie obce.
-
Obsahujú najmä:
- názov materiálu,
- kto materiál predkladá a kto ho spracoval,
- dôvodovú správu,
- návrh na uznesenie.
Ak je na programe zasadnutia prerokovanie nariadenia obce, predloží sa jeho úplné znenie, vrátane osobitne zdôvodnených podmienok účinnosti, dôvodov a dopadov na situáciu v obci. Návrh nariadenia pred schválením musí byť zverejnený na úradnej tabuli a webovom sídle obce najmenej 15 dní.
-
V prípade povinne zverejňovaných materiálov, dokumentov a nariadení pred ich schvaľovaním na zasadnutí OZ, ak sa mení, upravuje alebo dopĺňa ich text od termínu zverejnenia do termínu schvaľovania, je zodpovedný zamestnanec povinný tieto zmeny zapracovať do materiálu, dokumentu, nariadenia a takto upravené spolu s dôvodovou správou doručiť poslancom pred zasadnutím OZ.
-
Spracovateľ materiálu zodpovedá za to, že jeho obsah, vrátane návrhu na uznesenie a znenie nariadenia obce je v súlade s ústavou, zákonmi a všeobecne záväznými právnymi predpismi.
-
Komisie ako poradné, iniciatívne a kontrolné orgány sa podieľajú na príprave materiálov v súlade s kompetenciami vymedzenými OZ.
-
Materiály na OZ sa doručujú poslancom elektronickou poštou alebo v tlačenej forme najmenej 3 dni pred rokovaním OZ.
-
Materiály, ktoré v zmysle zákona pred prerokovaním a schválením podliehajú zverejneniu musia mať vyznačené splnenie tejto podmienky.
Čl. 8
Priebeh zasadnutia a rozhodovania obecného zastupiteľstva
-
Starosta (zástupca starostu, poslanec ) otvorí zasadnutie OZ v určenú hodinu, najneskôr v čase, keď je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. Prípadnú neúčasť na zasadnutí rokovaní OZ poslanec spolu so zdôvodnením oznámi pred zasadnutím starostovi.
-
V úvode rokovania predsedajúci oznámi počet prítomných poslancov, predloží na schválenie návrh na určenie overovateľov zápisnice, navrhne schváliť program rokovania, následne navrhne doplniť schválený program a následne navrhne schváliť doplnený programu rokovania.
-
OZ rokuje a rozhoduje vždy v zbore. OZ je spôsobilé rokovať a uznášať sa vtedy, ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. Na prijatie uznesenia OZ je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov, na prijatie nariadenia je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny prítomných poslancov. Osobitný zákon môže stanoviť na schválenie niektorých uznesení osobitné kvórum.
-
Ak OZ nie je spôsobilé rokovať a uznášať sa podľa bodu 3 tohto ustanovenia, starosta zvolá do 14 dní nové zasadnutie. Primerane sa postupuje, ak počet poslancov počas rokovania klesne pod stanovenú hranicu v bode 2.
-
Na úvod zasadnutia OZ schvaľuje program zasadnutia podľa ustanovenia Čl.4 ods.2 tohto Rokovacieho poriadku.
-
Zasadnutia OZ sa môžu zúčastňovať okrem poslancov, starostu, hlavného kontrolóra aj poslanci VÚC a NR SR, poslanci EP, prizvaní zamestnanci obce, zástupcovia pozvaných štátnych orgánov a inštitúcií, zástupcovia pozvaných právnických osôb, iní pozvaní a verejnosť vždy ak OZ nevyhlási zasadnutie OZ za neverejné.
-
Ak na zasadnutí OZ požiada v súvislosti s prerokovaným bodom programu o slovo poslanec, slovo mu predsedajúci – starosta udelí. Ak starosta neudelí slovo poslancovi stráca právo viesť zasadnutie OZ, ktoré ďalej vedie zástupca starostu. Ak zástupca starostu nie je prítomný, alebo odmietne viesť zasadnutie OZ, vedie ho iný poslanec, poverený OZ.
-
Ak na zasadnutí OZ požiada o slovo poslanec NR SR, poslanec Európskeho parlamentu, poslanec VÚC, zástupca vlády alebo iného štátneho orgánu, predsedajúci mu slovo udelí.
-
Pri prerokovávaní jednotlivých bodov programu predsedajúci môže udeliť slovo aj ktorémukoľvek obyvateľovi obce, pričom ho upozorní, aby jeho vystúpenie obsahovo súviselo s prejednávaným bodom programu. OZ môže hlasovaním bez diskusie a mimo poradia rozhodnúť o vystúpení obyvateľa obce aj mimo uvedené obmedzenia. Ostatné pripomienky, námety môžu obyvatelia obce predložiť v rámci bodu programu – „Rôzne“. Každý poslanec má právo prerušiť diskutujúceho faktickou poznámkou, ktorá musí korešpondovať s témou diskusného príspevku.
-
Po prerokovaní každého bodu programu sa k danému bodu priebežne prijímajú uznesenia, ktoré zapisovateľka zaznamená aj s konkrétnym hlasovaním poslancov a s vyznačením času ich prijatia.
-
Poslanci hlasujú o prijatí uznesenia spravidla verejným hlasovaním- zdvihnutím ruky. OZ môže rozhodnúť, že o určitej veci sa bude rozhodovať tajným hlasovaním.
-
Zápisnicu podpisuje zapisovateľka, starosta, prednosta Obecného úradu a overovatelia zápisnice.
-
Prijaté uznesenia a schválené nariadenia a schválené vnútorné predpisy obce podpisuje starosta najneskôr do 10 dní od ich schválenia OZ.
-
Starosta môže pozastaviť výkon uznesenia OZ, ak sa domnieva, že odporuje zákonu, alebo je pre obec zjavne nevýhodné tak, že ho nepodpíše v lehote uvedenej v bode 12 tohto ustanovenia. Ak tak urobí, má o tom povinnosť informovať všetkých poslancov (písomne alebo elektronicky) v lehote do 10 dní od vetovania uznesenie OZ.
-
Starosta nemôže pozastaviť výkon uznesenia o voľbách a odvolaní hlavného kontrolóra a uznesenia o vyhlásení miestneho referenda o odvolaní starostu.
-
Ak bol výkon uznesenia OZ pozastavený, môže OZ toto uznesenie trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov potvrdiť. Ak OZ uznesenie takto nepotvrdí do troch mesiacov od jeho schválenia, uznesenie stráca platnosť. Výkon potvrdeného uznesenia starosta nemôže pozastaviť.
Čl. 9
Poriadok v zasadacej miestnosti
-
Ak niekto ruší zasadnutie OZ , najmä svojím nevhodným správaním porušovaním tohto rokovacieho poriadku, môže ho predsedajúci vykázať zo zasadacej miestnosti po tom, čo ho predtým upozornil.
-
Proti vykázaniu kohokoľvek z miestnosti. môže poslanec vzniesť námietku, o ktorej rozhoduje OZ hlasovaní.
Čl. 10
Kontrola plnenia uznesení obecného zastupiteľstva
-
Kontrolu plnenia uznesení OZ predkladá starosta na úvod zasadnutia OZ a hlavný kontrolór obce v rámci plánu kontrolnej činnosti.
-
Podmienky pre realizáciu úloh vyplývajúcich z prijatých uznesení OZ a výkon nariadení obce zabezpečujú zamestnanci obce, pričom ich prácu organizuje starosta, prípadne vedúci zamestnanci obce na základe pokynu od starostu obce.
-
Uznesenia OZ sa zverejňujú na úradnej tabuli a web sídle obce do 10 pracovných dní po skončení zasadnutia OZ.
Čl. 11
Interpelácie poslancov
-
Poslanci majú právo na zasadnutí OZ dávať otázky starostovi vo veciach výkonu ich práce.
-
Interpeláciou sa na účely tohto rokovacieho poriadku rozumie kvalifikovaná otázka, ktorá sa vzťahuje na uplatňovanie a vykonávanie nariadení obce, rozhodnutí obce, uznesení OZ, pôsobnosti Obecného úradu a právnických osôb založených alebo zriadených obcou.
-
V prípade, ak obsah vznesenej interpelácie vyžaduje, aby záležitosť bola prešetrená, alebo je nutné vykonať iné opatrenia, alebo ak vysvetlenie nie je postačujúce, musí sa poslancovi odpoveď poskytnúť písomne do 30 dní po rokovaní OZ. Postup prešetrenia vznesenej interpelácie stanoví starosta, resp. zástupca starostu. Písomnú odpoveď poslancovi v stanovenej lehote zabezpečuje a doručuje obecný úrad prostredníctvom Slovenskej pošty, a.s. alebo elektronicky (e-mailom, resp. cez Ústredný portál verejnej správy).
Čl. 12
Organizačno - technické zabezpečenie zasadnutia obecného zastupiteľstva
-
Podmienky pre dôstojný priebeh zasadnutia OZ zabezpečuje starosta so zamestnancami obce.
-
O zasadnutí OZ sa spíše zápisnica, ktorá obsahuje záznam a tom, kto zasadnutie viedol, počet prítomných poslancov ( pri každom uznesení), schválený program zasadnutia, vecnú stránku jednotlivých bodov zasadnutia a prijaté uznesenia z zasadnutia.
-
Všetky materiály, ktoré sú predmetom zasadnutia OZ sa musia archivovať spolu so zápisnicou a uzneseniami.
-
Materiály a dokumenty schválené OZ, ktoré podliehajú povinnosti zverejnenia po schválení v OZ sa zverejnia na úradnej tabuli obce a web sídle obce po dobu stanovenú zákonom.
-
Zo zasadnutia OZ sa vyhotovuje videozáznam, ktorý sa zverejňuje na webovom sídle obce.
Čl. 13
Spoločné a záverečné ustanovenia
-
Rokovací poriadok OZ, jeho zmeny a doplnky schvaľuje OZ nadpolovičnou väčšinou všetkých poslancov.
-
Po schválení rokovacieho poriadku sú poslanci povinní riadiť sa ním a dôsledne dodržiavať jeho ustanovenie.
-
Ďalší účastníci rokovania OZ musia dodržiavať ustanovenia rokovacieho poriadku bez diskusie a námietok a taktiež sú povinní rešpektovať usmernenia starostu, zástupcu starostu alebo poslanca, ktorí vedú rokovanie OZ a ktoré sú v súlade s týmto rokovacím poriadkom.
-
Ku dňu účinnosti tohto rokovacieho poriadku sa zrušuje Rokovací poriadok Obecného zastupiteľstva v Letanovciach schválený uznesením obecného zastupiteľstva č. 44/06/2018 dňa 18.06.2018
-
Tento Rokovací poriadok Obecného zastupiteľstva v Letanovciach bol schválený uznesením Č. 90/11/2024 zo dňa 25. 11.2024. Tento Rokovací poriadok Obecného zastupiteľstva v Letanovciach nadobúda účinnosť dňom 01.12.2024.
V Letanovciach, dňa: 25. 11. 2024
Slavomír Zahornadský,
starosta obce